Nedir Bu Kaykay?

Nedir Bu Kaykay?

Genel olarak tanıtmak gerekirse; kaykay, California / ABD kökenli bir spor ve bu sporda kullanılan aletin genel adıdır. Sporun anavatınındaki adı "Skateboarding" olarak geçer, ülkemizde ise "Kaykay" olarak tanımlanır. Kaykay ismi, Türk Dil Kurumu tarafından dilimize uyarlanarak eklenmiş ve ülkemizde de kısa sürede herkes tarafından benimsenmiştir.Kaykay alternatif bir heyecan sporudur ve dünyada milyonlarca kişi tarafından hobi, amatör ve profesyonel olarak yapılır. Kaykayın popüleritesi, anavatanında en üst düzeydedir; bu popülerite Avrupayla devam eder ve diğer ülkelerdeki gençlerinde bu spora ilgileri büyüktür.

Kaykay sporunu yapabilmek, tamamen kişinin isteğine, doğru ve kaliteli ekipmanlara, sık antremanlara ve doğru teknikleri uygulamasına bağlıdır. Aynı zamanda bilinçli bir sporcu, yaptığı spor hakkında her şeyi bilmeli ve kendini geliştirmelidir.
Kaykayın Tarihçesi

Kaykay, 20. yüzyılın ortalarından sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinin sahil kentlerinde rüzgârsız günlerde sörf yapamayan gençlerin böyle günlerde vakitlerini geçirmek için önceleri tahta parçalarına tekerlek takarak buldukları bilinen ekstrem spor dalı ve bu amaç için kullanılan spor aleti. Başlangıcından bugüne popülaritesi sürekli artıp azalan spor ilk ortaya çıktığı yer olması itibariyle özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere onyıllardır dünyanın hemen her köşesinde çok sayıda amatör ve profesyonel sporcu tarafından yapılmaktadır. Kaykay sporu; kaykayı oluşturan parçalar, kendisine özel ayakkabı, kıyafet ve aksesuarların üretimi ve pazarlanması yanısıra kaykay parkları'nın kurulması ve işletmesi, yerel ve uluslararası yarışma organizasyonları ile çok büyük bir endüstri, ekonomi ve kültür haline gelmiştir.Türkiye'de ve Dünyada Kaykay

Ülkemizde kaykayın yeri ülkeye girdiği ilk günlerden bu yana tanınırlığını çok yavaş ölçüde gelişmiştir. Gerek kültürümüze olan uzaklığı, gerek talep azlığı nedeniyle olan, yüksek malzeme fiyatları; dünden bugüne kaykay sporunun ülkemizde gelişmesine engel olmuştur.Sporun aynı zamanda tehlikeli bir spor olarak gözleri korkutması, canı tatlı olan milletimize zor gelmiş ve çoğunluk tarafından benimsenmemiştir. Ülkemizde herşeye rağmen bu sporu bir şekilde kendine tarz ve hedef edinmiş binlerlece kişi tarafından; gerek takımlar, gerekse bireysel olarak yapılır. Fakat bu sporun tam olarak gelişebilmesi için, ülkemizdeki bu spora olan ilginin ve bilincin arttırılması gerekir.

Türkiye'deki kaykay adına yanlış anlaşılmalardan biride, sokaklarımızın, etrafımızın gerekli düzlüğe sahip olmadığı yargısıdır. Halbukim bir kaykay hareketi, ufak bir beton parçasında bile çalışılabilir, biraz düzgün herhangi bir düzlükte çeşitli denemeler yapılabilir. Hatta izinli olarak bir çok meydan, kurum, kuruluş mekanlarının alanları kullanılabilir. Kısacası sokak tarzı adına ülkemiz bir cennete dönüşebilir.


Sevinerek söylüyoruzki, kaykay son 5 yıl içinde daha fazla heyecan sever ve tutkununa kavuştu , artarakta devam ediyor. Her geçen gün sokaklarımız daha çok ve kaliteli kaykaycıyla dolacak, Türkiye kaykayı daha iyi tanıyacaktır.

Dünyada kaykay, gerçek bir spor, inanılmaz büyük bir sektördür. Anavatanı olan ABD'de en yaygın biçimde yapılan kaykay, ABD'ye komşu ülkeler ve ardından Avrupa ülkelerinde en üst düzeyde popülerdir. Almanya bu sektörde oldukça gelişmiştir, üstelik birde müzesi bulunmaktadır. Japonya gibi, Güney Afrika gibi ülkelerde de popülerliği oldukça çoktur. Ekonomik boyutunu aşabilmiş bir çok fakir ülkede bile kaykay, tutkulu olarak yapılan bir spordur. Dünyada 1000lerce skateparklar, kayılacak alanlar ve birçok kaykay markası mevcuttur. Heryıl yüzlerce kaykay etkinliği, yerel ve ulusal çapta yapılmakta ve milyonlarca kaykaycının katılımı sağlanmaktadır.
Sende Kaykaya Başlayabilirsin!

Kaykayın popülerlik ve tanınırlık oranının nüfusumuza oranla oldukça düşük olduğu ülkemizde, kaykaya başlamak ve bu sporu profesyonel yapmak gerçekten bir çok engele takılmaktadır. Ülkemizde bir vatandaş hergün gezdiği caddede yada meydanda, hayatında ilk kez kaykayın üzerinde duran insanlar görmekte, bilinçsizliğin ve cahilliğin verdiği anlamsız bir küçümseme, bazen gereksiz yorumlarda bulunabilecek bir potansiyaldedir. Herşeyden önce sınırlı sayıdaki parklarımız rampa çalışmak isteyen ve bu şekilde gelişmek isteyen arkadaşlarımız için ne yazıkki imkansız bile denilebilir. Bir parmağı geçmeyecek skateparklarımızdaki çoğu obje yanlış açılarda ve eğimlerdedir, yanlış malzemeler ile inşa edilmiş göstermelik ve düşük bütçeli parklardır. Fakat sokak tarzı ( Street Style ) kaymak isteyenler içinse mümkün her alan pisttir. Bugün şehir merkezlerinde ve yakınlarındaki çoğu meydan, alan, bahçenizdeki düz bir alan, kaliteli asfalt ve kaldırımlar, basamaklar herbiri izinli ve izinsiz şekillerde kullanılabilir durumdadır. Bu nedenler sokak tarzı kaymak ve gelişme ülkemiz kaykaycılarının şuanki muhtemel seçimi olmak zorundadır.

Yaşınız ne olursa olsun, hayat tarzınız ne olursa olsun, 2 ayağınız yere bastığı sürece, sadece içinizdeki heyecanın ve kayma tutkusuna inancınızla bu spora başlayabilir, kendinizi kısa sürede çalışma şeklinize bağlı olarak geliştirebilirsiniz. Yapmanız gerekenler buna karar verdikten sonra, bir an önce teorik ve teknik bilgiler edinmek olmadır. Bunu söylememizin nedeni ülkemizde kaykayın bir çocuk oyuncağı olduğu algısıdır ve ilk kez kaykaydan haberdar oluyorsanız, muhtemelen sizinde bilmedikleriniz olabilir. Çünkü teorik bilgiler sizi alacağınız malzemelerden, başlamanız gereken harekete ve almanız gereken önlemler gibi bir çok önemli yönlendirmeler yapacaktır. Sitemiz en büyük amaçlarından biride, siz yeni başlamak isteyen dostlarımıza en doğru yolu göstermektir. Lütfen bu sayfada yazılanlardan başlayarak, vereceğimiz bir çok kaynak siteler ve tavsiye edeceğimiz kitap, dergileri takip ederek kendinizi geliştiriniz.
Kaykay ve Güvenlik

Kaykay güvensiz bir spor değildir! Bu yazıya bu sözle başlamayı uygun bulduk. Çünkü kaykayın güvensiz ve tehlikeli bir spor olduğu, ölüme davetiye çıkardığı yargıları tamamen safsatadır. Kaykayın dünya üzerindeki 8 milyon kullanıcısı olduğu gibi hergünde bu kişi sayısı artmaktadır. Bu durum belkide bir tek bizim ülkemizde bu kadar gereksiz yere abartılır. Çünkü tanınmamış, pahalı bir spor olarak bu kaykayın imajını zedeler.
Spor her zaman dikkatle yapılması gerekn bir etkinliktir. Bu beyzbol olsada, basketbol olsada, hatta güreş olsada böyledir. Dünyadaki bir çok spor istatistiğine göre basketbolun bile kaykaydan daha teklikeli olduğu tespit edilmiştir.

Kaykay bir denge ve kişisel yeteneğe bağlı bir akrobasi sporudur. Buda elbetteki sürekli çalışmalara, antremanlara, doğru araç gereçle en iyi performansı sağlama ile gelişir. Kaykaya özellikle yeni başlıyorsanız, yapacaklarınız tamamen denge, konsantrasyon yeteneği, duruş oturtam ve basit temel hareketler üzerinde yoğunlaşmadır. Bu yapacaklarınızın sizi yaralama, sakatlama gibi durumlara sokması kesinlikle düşük olasılıklıdır. Şöyle diyebilirizki siz kaykayı öğrenmek istediğiniz anda en ağır hareketlerle değil, en basit, en kolay hareketlerle çalışacaksınız. Fakat özellikle yeni başlayan arkadaşların kasket, dirseklik ve dizlik, bileklik gibi koruyucuları kullanmaları gerekir. Aksi takdirde denge problemi olan, kasları harekete duyarsız olan bir kaykaycı adayı, her tür kazaya maruz kalabiir. Bu koruyucular başlangıç için yeterlidir, gerekli kabiliyeti kazanana kadar yaşayacağınız, ufak çaplı kazaları minumum düzeye indirecektir. Fakat bunları bir alışkanlık yapmınızı kaykay hayatınızın ve sağlığınızın garantisi içinde uygun görüyoruz. Özellikle gelişmeye başladıktan sonra yapacağınız yüksek kuvvet ve hareket gerektiren, tehlikeli sayılabilecek hareketler esnasında bir kask belkide bir daha kayamama riskinizi azaltır. Bu yüzden kendinizi mutlaka koruyun ve gelişimin yavaş ama daha kaliteli olacağını unutmayın.


Gerçekten kaymayı hayat tarzı edinmiş kişiler, kaykaydan her düşüşün aslında harika bir heyecan olduğunu söylerler, bu sevdiğiniz spora bağlılığın göstergesidir. Önemli olan düştükten sonra kalkabilmek ve yaptığınız spordan zevk almaktır. Kaykay, onu oluşturan tüm parçaların tümüdür. Yani bir kaykay değiştirilebir, standart ölçüleri değişen ve bir çok markanın modellediği bir alettir. Profesyonel tarzdaki kaykaylar bu katagori içindedir ve orjinal olmaları, kaliteli; aynı zamanda dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalı, üstelik anavatanı hariç ithal olarak temin edilebilirliği kaykayı ve parçalarının maliyetni yüksek olmasıyla sonuçlanır. Fakat bu fiyatlar imkansız fiyatlar değildir, normal bütçeli herkesin sahip olacağı ölçüdedir ve işini iyi yapmayı hedeflemiş kaykaycılar içinde vazgeçilmezdir. Diğer bir alternatifte 2. el kaykay paylaşımıdır. Bu kullanılmış ama kullanılabilir durumda olan kaykaylar hem daha ekonomik hemde başlangıç için idealdir. Fakat umuyoruzki her geçen gün kaykaya artan talepte fiyatları bir o kadar ölçüde daha aşağıya çekecektir.
Tahta / Deck

Kaykay tahtası kaykayın gövdesini şekillendirir ve ayakta duracak alanı oluşturur. Kaykaycının ayağına daha çok sürtünme oluşturarak ayağının altından kolayca kaymasını önlemek için kendinden yapışkanlı zımpara ile kaplanır.

Çoğu tahta 7 kat çapraz iliştirilmiş Kuzey Amerika maple ağacından yapılmıştır. Zaman zaman tahtanın yapımında fiberglas, bambu, karbon lifi gibi daha egzotik maddeler tahtayı daha sağlamlaştırmak, hafifletmek ve performansını artırmak amacıyla hammaddesine eklenir. Genelde tahtalar 19 ila 20,5 cm genişliktedir.

Tekerlekler / Wheels

Tekerler, genellikle poliüretandan yapılır ve kayış stillerine göre değişik şekil ve ölçülerde olur. 65-90 mm gibi daha geniş ölçülerde olanlar daha hızlı döner ve güzergahtaki ufak taşlar gibi engeller üzerinde daha rahat hareket ederler. 48-54 mm gibi daha küçük ölçüde olanlar tahtayı yere daha yakın tutar , ivmelenmek için daha az enerjiye ihtiyaç duyar ve daha alçak bir yerçekim merkezi oluştururlar ancak büyük ölçülü olanlar kadar hızlı değildirler.

Tekerler, genellikle poliüretandan yapılır ve kayış stillerine göre değişik şekil ve ölçülerde olur. 65-90 mm gibi daha geniş ölçülerde olanlar daha hızlı döner ve güzergahtaki ufak taşlar gibi engeller üzerinde daha rahat hareket ederler. 48-54 mm gibi daha küçük ölçüde olanlar tahtayı yere daha yakın tutar , ivmelenmek için daha az enerjiye ihtiyaç duyar ve daha alçak bir yerçekim merkezi oluştururlar ancak büyük ölçülü olanlar kadar hızlı değildirler.

Tekerler aynı zamanda durometre adı verilen ölçüm aletiyle ölçülebilen değişik oranda sertliklere sahiptir. Tekerler çok yumuşaktan (yaklaşık 75a) çok serte (yaklaşık 99a) kadar değişirler. Bu ölçekte son nokta 100a'dır ; buna karşın 101a veya daha fazla olarak etiketlenmiş tekerler de vardır. Günümüzde bazı üreticiler bu ölçek yerine daha kullanışlı olan bir sistem ortaya koymuşlar ve tekerleri sertliklerine göre ' B ' ya da ' D ' ölçeğine göre sınıflandırmaktadırlar.

Modern streetstyle kaykaycıları kickflip ve ollie gibi hareketleri yapmayı kolaylaştırdığı için daha çok ufak boyda olan tekerleri (genellikle 48-55 mm) tercih ederler. Streetstyle kayanların tercihi aynı zamanda oldukça sert modeller olmalıdır ; çünkü yumuşak ve ufak modeller çok enerji emdiklerinden kaykaycının çok fazla efor harcamasına sebep olurlar.

Vert tarzında ise daha geniş tekerlerin kullanılması daha faydalıdır (genellikle 55-65 mm). Bu tarz yüksek hız gerektirir ve de ufak tekerler hem yüksek hızlara ulaşmayı zorlaştırır hem de rampa üzerinde daha kolay denge kaybına yol açar. Vert tekerleri genellikle çok serttir böylece daha hızla dönebilirler.

Çok az yapılan slalom tarzında ise daha da geniş (60-75 mm) tekerler kullanılır ki böylece olabilecek en yüksek hızlara ulaşılır. Buna rağmen keskin ve fazla dönüşleri kolaylaştırmak için yumuşak ve pürüzlü olmaları gerekir.

Longboarding ve Downhill skateboarding dallarında daha da geniş tekerlekler kullanılır. Ölçüler 65 mm'den 100 mm'ye kadar çıkar. Bu tekerlerin hemen hemen hepsinde sert plastik göbek bulunur ve bu şekilde sert bir poliüretan tekerden daha ince ve hafif bir yapı ortaya çıkar. Çoğunlukla bu tekerleri Kaykay filmi çekenler ve videoya alanlar kullanır ki bu şekilde geniş ve yumuşak tekerlerle hemen hemen her zeminde kolayca ve sarsılmadan hareket edebilirler.

Dingiller / Trucks

Tahtaya iliştirilmiş olan tahta ile tekerlekleri birbirine bağlayan iki metal (genellikle alüminyum alaşım) dingil vardır. Dingillerin iki kısmı vardır. Üstteki tahtaya vidalanmış olan kısım baseplate olarak adlandırılırken kalan kısmına hanger adı verilir. Baseplate ve hanger arasında ise bushingler, lastik kısımlar ya da grommetler vardır. Bu parçalar mekanizmanın kaykayın dönmesi gerektiğinde işlemesini sağlar. Bushingler dingile dönüş esnasında yastık görevi görür. Bushingler ne kadar sıkı ve sert ise kaykay o kadar stabil kalır. Bushingler ne kadar yumuşak ise, kaykayın sağa sol dönüş yapabilmesi o kadar kolay olur. Kingpin denen bir geniş vida bu parçaları bir arada tutar ve bushinglerin iç kısmı ile tam ölçüde ve uyumludur. Kingpinin somununu sıkılaştırma ve gevşetme sonucunda dingiller kaykayın dönüş kabiliyetinin ayarlanması sağlanır.

Rulmanlar / Bearings

Bir kaykay tekerinin hareket edebilmesi için içinde iki adet rulman bulunmasına ihtiyaç duyar ve bu genellikle ' 608 ' (8 mm internal bore) ölçüsünde olur. Bir çok kaykay rulmanı ABEC ölçeğine göre sınıflandırılır. Yüksek numaralı rulmanların kaykay sporu için daha iyi olduğu hatalı bir bakış açısıdır. Çünkü ABEC ölçeği kaykay için kullanılan rulmanın ne kadar dayanıklı veya ne kadar hızlı olduğunu göstermez. Rulmanlar yere yakın ve dolayısıyla nem ve kirle yakın temasta olduğundan bir süre sonra kirlenir ve içeriğindeki yağ kalınlaşarak pislik bağlar. Bu durum rulmanın dolayısıyla tekerlerin dönüşünü yavaşlatıp ve rulmanlara zarar verdiğinden bakım gerektirir. Bu amaçla rulmanlar zaman zaman çıkartılıp önce kuru bez veya peçeteyle silinmeli, ardından en kolay bulunabilen bir ürün olan kolonya içinde bekletilip en son makine yağı veya gresle yağlanmalıdır.

Vidalar ve Somunlar


Bu parçalar dingillerin tahtaya bağlanması için kullanılır. Sekiz tane 10-32 ölçüsünde vida ve içinde naylon çevrelenmiş olan somunlardan oluşur. Vidalar alyan anahtarı yahut da yıldız tornavida kullanılarak takılır.

İlk kez birleştirilen bir kaykayda vidalar yerine hemen oturmaz. Bir süre kaydıktan sonra vidalar tekrar sıkılmalıdır. Bu işleme vidaların başı tahtanın içine tamamen oturana kadar devam edilmeli ve bu şekilde dingiller ile tahtanın tam olarak birleşmesi sağlanmalıdır.


Kaykay sporu tek düze bir spor değildir ve birden çok tarzı vardır. Bulunduğu günden bu yanada bir kaç dala ayrılmış ve gerek yaratıcılarını, gerekse sonradan kaykay dünyasına katılan tüm kaykaycıları etkiliyerek günümüze kadar gelmiştir. Tüm dallar arasında dahada önce bahsettiğimiz gibi, sokak tarzının ( street style ) ülkemizde şimdilik en çok tutulan tarzı öncelikle tanıyacaksınız. Daha sonrada tüm dünyada asıl olarak yapılan diğer dalları öğreneceksiniz.

Sokak Stili / Street Style

Bu tarzda sokaktaki kaldırımlar, düz alanlar, basamaklar, engeller, merdiven kenarındaki tutacaklar veya bunlara benzer materyallerin bulunduğu kaykay alanların kullanılır ve bunlarla alakalı hareketler yapılır. Bu tarza en büyük katkıyı ABD'li kaykaycı Rodney Mullen'ın yaptığı fikri kabul görür. Streetstyle'da zıplama hareketi olan ollie başta olmak üzere hemen hemen tüm temel hareketleri keşfeden kişi o'dur. Dünyada en çok tercih edilen bu tarz özel alanlara ihtiyaç duyulmaması nedeniyle en çok tercih edilen stildir.

Bu tarzın başlangıç tarihi kaykayın tarihi ile aynıdır. Henüz ilk kaykay kullanılmaya başladığında kaykaycılar sokaklarda kayarak ulaşımlarını sağlıyorlardı. Daha sonraları ise daha değişik hareketler keşfedildikçe bunları daha kolay ve gösterişli yapabilecekleri bol kaldırım ve basamakları olan mekanları aramaya koyuldular. En son aşamada ise kendilerinin tasarladıkları kaykay parklarını geliştirdiler. Yapılan bu parklarda sokaklar ve binaların önlerindekine benzeyen yapılar bulunur. Bu yapılar genellikle metal, taş ve ahşap malzemeden üretilirler. 1980' lerin başında popülaritesini yaklaşık on yıl boyunca yitiren bu tarz 1990'larda yine eski haline dönmüştür.

Bu tarzın en büyük dezavantajı ise özellikle bu konuda özel yerel kanunların varolduğu Birleşik Devletler'de kaykaycıların sık sık umuma açık yerlerde kaydıklarında polis tarafından alıkonmaları hatta tutuklanmalarıdır.

Benzer uygulamalara bu sporu yapan kesimin sayıca çok olduğu diğer ülkelerde de rastlanır.Eğim Stili / Vert Style

1970'lerde ortaya çıkan bu tarzda rampalar mevcuttur. Önceleri sadece sokak tarzı kayan kaykaycılar bir süre sonra çanak şeklindeki havuzlarda kaymaya başladılar daha sonra ise daha kullanışlı olan rampalar yapmaya başladılar. Bu şekilde eğim tarzı da ortay çıkmış oldu.

Değişik şekillerde rampalar olsa da en çok bilinen ve gösterişli olanı yarım tam boru şekline çok yakın olan halfpipelardır. Çok büyük coğunlukla ahşap materyalden yapılan bu rampada 90 derece açı ile rampaya kaykaycı kendini bırakır ve bir karşı tarafa bir ilk başlanan tarafa doğru kayarak değişik hareketler yapar. Bu tarzda kullanılan rampalar sadece halfpipe'lardan ibaret değildir. Diğer en çok kullanılan rampaların başında çeyrek boru şeklindeki halfpipe'tan daha az eğimli ve daha alçak olan quarterpipelar gelir.

Rampalarda kaymak için güvenlik açısından bir takım ek tedbirler alınması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Özellikle kişi kendi ekseni etrafında 360 derecelik bir küre oluşturan sınırlar dahilinde dönerek hareketleri gerçekleştirdiğinden olası ters, sert ve yüksekten düşme olasılığına karşı bazı koruyucu materyyaller vücuda takılır. Bunlar genel olarak kask, bileklik, dizlik ve dirsekliklerdir.

Bu tarzdaki hareketler sokak tarzına göre biraz daha farklıdır. Benzer hareketler rampanın bir ucundan yükselerek daha yüksekte yapılır ve hareketin önüne aerial ifadesi getirilir. Ayrıca bu stilde hareketlerde bolca tahtadan tutma yani grab hareketleri mevcuttur.

Genellikle birbirine yakın ve standart boyutlarda yapılan half-pipe'ların yanısıra Danny Way tarafından projelendirilerek özel olarak imal edilmiş olan Süper Mega Ramp diye adlandırılan modeller de mevcuttur. Danny Way bu rampalarda pek çok yüksek ve uzun atlama rekorlarına sahiptir. Bu tarzda dünyanın en iyilerinden biri olarak Tony Hawk kabul edilir.
Serbest Stil / Free Style

En eski kaykay alt dalı olan bu tarz 1960'lardan 1990'ların başına kadar oldukça popüler olmuştur. 1980'lerde ollie ve ollie bazlı diğer hareketlerin ortaya çıkmasıyla yavaş yavaş eski popülaritesini yitirmiştir. Bu stil sokak tarzına benzer ancak yapılan hareketler bilinen hareketlerden çok kaykaycının kendi tarzı ile ürettiği ve bilinen kural ve hareketlerin dışındakilerdir. İyi bir freestyle performans çıkarmanın anahtarları sergilenen hareketlerde; çeşitlilik, zorluk, akıcılık ve yaratıcılık'tır.

Bu tarz özellikle günümüzde eskisine nazaran eğim ve sokak tarzına göre daha az tercih edilir. Bunun sebebi olarak gerçek bir yaratıcılığa ihtiyacı olması ve kaykaycının sosyal kaygılarla daha çok yapılan diğer tarzları tercih etmesi olarak gösterilebilir.

Bu stilde dünyanın en iyilerinden birisi olduğu kabul edilir.

Yokuş Aşağı / Down Hill

Bu stil streetstyle tarzına diğerlerine göre daha yakındır. Bu tarzda herhangi bir kaykay hareketi yapma kaygısı olmadan daha geniş tekerler kullanarak eğimli ve uzun bir güzergahta ve yokuş aşağı olarak yarışılır veya sadece kayma amaçlı bir aktivite olarak kalır. Kaykayla en yüksek hızlara bu tarz ile ulaşılabilir. Günümüzde artık teknik becerilerin ön plana çıktığı bir anlayış kaykay sporuna hakim olduğundan eskisine göre daha az yapılmaktadır ancak bu tarza özel dingil ve tahtalar geliştirilmiş olup güvenlik ve sürat artış göstermiştir.

Kaykay hareketleri kaykay ile sporcunun kombine halde yaptığı bazı numaralardır. Bu hareketlerin zorluk derecesinin bir genelleme ölçütü yoktur. Kimi sporcular diğerlerine zor gelen hareketleri kolaylıkla yapabilirken; diğerlerine kolay gelen hareketlerde zorlanabilirler.

Kaykay hareketleri özellikle 1976 yılında basitçe zıplama hareketi olan ollienin keşfinden sonra hızla gelişmiş ve değişik numaralar ortaya çıkmıştır. Ollie bir çok hareketin temelini teşkil eder.

Kaykay hareketlerinin isimlendirilmesinde temel hareketin yanında kaykaycının hangi ayağı önde olarak kaydığı ve hareketi öne doğru yoksa geri geri mi yaptığı önemlidir. Kaykaycı sağ ayağı önde kayıyor ise sağa dönüşlü hareketlerin başına frontside sola dönüşlü hareketlerin başına backside terimi gelir. Eğer hareketi geri geri giderken yapıyorsa başına ayrıca fakie terimi eklenir. Kaykaycı normalde öne koyduğu ayağını arka tarafa koyup hareketleri tamamlıyorsa bu durumda da hareketin önüne switch stance terimi koyulur.

Hareketlerin fiziksel ve bazı teknik terimleri olsa da bazen de ilk yapan kişilerin adıyla anılırlar. Örneğin Cabellerial hareketi ilk kez Steve Cabellero tarafından yapılmıştır.

Bu kuralların dışında da hareket isimleri vardır. Herhangi bir sınıflandırmaya sokulması zor olan bazı hareketlere de madonna, impossible, Ho-Ho plant, shove it gibi isimler de verilmiştir.

Birçok temel ve ileri düzey hareketin videolu anlatımına kısa süre sonra sitemizden ulaşabileceksiniz.

Yüzlerce sayıda olan kaykay hareketleri genel olarak şu şekilde sınıflandırlabilir:Aerial hareketler

Bu tür hareketlerde sporcu kaykayıyla havada kaykayını eli veya ayağıyla kavrayarak süzülür. Havada süzülürken el veya ayak her daim kaykay tahtası ile temas halindedir. Havuz veya rampalarda ollie yapmadan havalanma hareketleri ve ollienin tüm varyasyonları bu sınıfta ele alınabilir. Örneğin zıplayıp havada sağ ayak önde kayılıyor ise sağa doğru 180 derece dönülerek tam ters pozisyonda (fakie) olarak yere inilerek devam ediliyorsa bu hareketin ismi 180 frontside ollie olur ve bu bir aerial harekettir.

Serbest stil hareketler

Bu tür hareketlerde sporcu tamamen özgürdür. Kaykayının dört tekeri ,iki tekeri ve hatta bazen tek tekeri üzerinde olmak üzere çeşitli numaraları seri biçimde sergiler. Ayrıca kaykayının kenarında, kuyruğunda, burun kısmında veya kaykayına tam ters olarak binerek de çeşitli hareketleri ortaya çıkarır. Bazen kaykaycı bu stilde elleri üzerinde amuda kalkmış bir halde kayarken bile görülebilir. Bu hareketlerin özel isimleri genellikle yoktur.

Flip hareketleri

Flip hareketlerinde kaykay kendi kısa çapı etrafında (oklavanın yuvarlanması gibi) 360 derece dönmelidir. Elbette bu durumun fiziksel olarak mümkün olması için hareketin havada yapılması gerekir. Buradan da anlaşıldığı üzere tüm flip hareketleri aslında aerial da sayılabilir. En basit flip hareket örnekleri burun kısmına ayağın ucu ile vurularak gerçekleştirilen kickflip ve burun kısmının tam çapraz kısmına topuk ile vurularak yapılan heelflip'tir. Diğer örnekler arasında 360 flip, hardflip ve tüm bu hareketlerin ters ayakla ,fakie ve çeşitli derecelerde frontside ve backside yapılanları gösterilebilir.

Slide hareketleri Slide yani başka bir deyişle kaydırma hareketlerinde kaykaycı hareketleri kaykayının üstünde olmak üzere kaykayı tekerlekleri üzerinde değil ancak tahtanın altı, burun kısmı veya kuyruk kısmını kaldırım ya da merdiven kenarı tutacakları gibi materyallerde kaydırmak suretiyle yapar. Eğer kaykayın altı üzerinde materyale 90 derece açı ile kayılıyorsa buna boardslide denir. Burun kısmının kaydırıldığı harekete noseslide kuyruk kısmı kaydırıldığında ise tailslide denir.Grind hareketleri

Grind hareketlerinde olayın esası kaykayın dingillerini hareketin yapıldığı duvar, kaldırım veya boru gibi materyallerle temas etmesidir. Kaykaycı hareketi dingiller üzerinde kayarak tamamlar. Örnek olarak özel bir boru üzerinde her iki dingil üzerinde sürtünerek hareket tamalanırsa bu harekete 50-50 Grind denir. Eğer sadece arka dingiller üzerinde sürtünerek hareket tamalanırsa hareketin adı 5-0 grind olur. Ön dingil ve burnun bir kısmının sürtünerek tamamlandığı hareket ise Crooked grind olarak adlandırılır.


Skate Parklar ve Kayılacak Diğer Mekanlar

Dünyanın bir çok ülkesinde kaykaycılar için yapılmış parklar ve özel alanlar bulunmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde sıkça rastlanan ünlü ve büyük parklar, diğer kaykay alanında az gelişen ülkelere göre daha fazla ve işlevlidir. Birçok park ve kayılacak alan özel bir işletmenin, belediyelerin, bölge halkı gibi güçler tarafından organize edilerek yaptırılır.

Ülkemizde skateparklar çok sınırlı sayıdadır ve bu parkların bulunduğu iller genel büyük şehirlerimizdir. Bu parkların ise bir çoğu kalitesiz malzeme, yanlış açı ve yükseklikler, özensiz kullanım ve bakımsızlık gibi olumsuzluklarla boğuşturur kaykaycılarımızı. Doğal olarakta böyle parklarda kaymaktan çok alternatif alanlarda, meydanlarda bulunan objeler yada özel uğraşlar sonucu yaptırılan ufak çaplı parklara ilgiyi arttırır. Özellikle meydanlarımız bu alanlara örnektirler ve çoğundada sık olarak kaykaycılara rastlayabilirsiniz.

Kaykay parkları kaykaycılar için yapılmış serbestçe kaymaları, tekniklerini geliştirmeleri ve eğlenmeleri amacıyla kurulmuş parklardır.

Bu parklar resmi ve özel kuruluşlar yanında özel şahıslar tarafından yaptırılmış olabilir. Özel parkların bir kısmı ücretli olabilir. Bu durumda genellikle promosyon amaçlı abonelik seçeneği daha fazla sporcuyu alana çekmek için sık sık kullanılır.

Kaykay parklarında çeşitli rampalar ve sokakta kayarken kaykaycıların karşısına çıkan kaldırım, duvar, basamak, handrail gibi materyallerin simülasyonları ve hatta bu materyallerin birleştirilmesi ile ortaya çıkmış funbox gibi yapılar bulunur.

Kaykay parkları ailelerin çocuklarını daha rahat bir şekilde bu sporu yapmak üzere yollamalarına da katkı sağladığından oldukça önemlidir. Özellikle sporun çok yapıldığı bölgelerde aileler için bekleme ve izleme yerleri, kafeteryaları, mağazası ve çeşitli imkanları olan parklar mevcuttur.

Parklar açık ve kapalı olabilir. Kapalı olanlar özellikle soğuk kuzey ülkeleri ve Kuzey Amerikanın kuzey kesimlerinde ve oldukça sıcak olan ülke ve bölgelerde iklimin dezavantajlarını bertaraf etmek amacıyla tercih edilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !